Katalog online

Przechwytywanie w trybie penoekranowym 2018 04 12 084815.bmpDrodzy Czytelnicy!

Pewnie zwróciliście już uwagę na nowy wygląd naszych katalogów online. Staramy się iść z duchem czasu i dostosować do nowych technologii.

Użytkownicy smartfonów i tabletów na pewno docenią intuicyjną nawigację i przejrzystą szatę graficzną, którą wyraża nowoczesny układ nagłówka i menu (zwane hamburgerowym lub kanapkowym) dopasowujące się do różnych rodzajów ekranów urządzeń mobilnych.
W ślad za tym idą kolejne usprawnienia tj. ukrywany panel filtrów (faset) oraz menu wyboru katalogu zmieniające się automatycznie w kafelki na wyświetlaczach telefonów komórkowych. Zmodernizowano i ujednolicono styl oraz działanie wszystkich formularzy: logowania i generowania nowego hasła użytkownika, samodzielnego rejestrowania użytkownika w bibliotece. Wykonane w technologii HTML5 formularze są odpowiednio duże i czytelnie opisane. Ponadto w formularzach wypełnianych bez logowania użytkownika zastosowano nowe mechanizmy zabezpieczeń (reCaptcha), które chronią przed internetowymi robotami. Korzystanie na smartfonach i tabletach z usług dostępnych w katalogu stało się tym samym wygodne i niezobowiązujące.

Użytkownik zalogowany do OPAC na smartfonie ma do dyspozycji bardziej funkcjonalne konto, a w nim przebudowane sekcje informacji o dostępności. Nowością jest zmiana dotychczasowego układu menu, które obecnie zawiera zgrupowane informacje o dokumentach wobec których użytkownik biblioteki ma zobowiązania. Listy prezentujące wypożyczenia oraz ich historie zostały ujednolicone. Mają taki sam styl w jakim prezentowane są wyniki wyszukiwania. Przebudowany został także panel zmiany hasła. Nowy wygląd i rozkład informacji powinien znacząco ułatwić korzystanie z konta i jego nawigację.
Wzorem sklepów internetowych dotychczasowy schowek został zastąpiony koszykiem. Koszyk ma też większą funkcjonalność niż schowek, bo pozwala „przetrwać” kolejne wizyty na stronie WWW. Przeglądarka bowiem zapamiętuje jego zawartość i pozwala na jej przejrzenie na smartfonie. Wystarczy żeby była powiązana między komputerem a smartfonem. W przyszłości funkcjonalność koszyka będzie się zwiększać; zostaną dodane mechanizmy filtrowania, błyskawicznej realizacji operacji i większej współpracy
z przeglądarką WWW.

Istotną zmianą nowej wersji OPAC systemu Sowa jest zmiana nazw operacji związanych z dokonywaniem wypożyczeń i zamówień dokumentów. Zdecydowano zrezygnować z dotychczasowych terminów, które funkcjonowały przez lata jako „zamawianie” i „rezerwacja”. W zamian pojawiły się nazwy przyjazne i bardziej zrozumiałe. Jeśli książka jest dostępna w bibliotece i można ją natychmiast wypożyczyć, to użytkownik ma do dyspozycji ikonkę w kolorze zielonym zawierającym hasło „wypożycz" Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2018 04 12 102218.bmp. Natomiast jeśli książka została wypożyczona i jest niedostępna w bibliotece, to użytkownik może skorzystać z ikonki w kolorze pomarańczowym zawierającej hasło „zapisz się” Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2018 04 12 102227.bmp. Ikonom towarzyszą również opisy dostępności egzemplarzy.
Wart odnotowania jest też nowy sposób prezentowania nowości czytelniczych na stronie głównej wyszukiwarki, który przedstawia 5 najnowszych okładek pochodzących z kolekcji „Nowości”. Kompletną kolekcję „Nowości” można otworzyć, klikając w przycisk „Zobacz wszystkie nowości”, który jest zlokalizowany w prawej części panelu lub klikając Nowości
w górnym menu.

Katalog biblioteczny, który dziś jest rozumiany wyłącznie w kontekście internetowej bazy elektronicznej, nie jest już autonomicznym komponentem świata bibliotecznego. Jest fragmentem informacyjnej rzeczywistości, która podlega wielu przeobrażeniom. Czekamy zatem na kolejne interesujące zmiany…

Źródło: Nowy OPAC systemów Sowa - zaprojektowany z myślą o przyszłości (http://www.konsorcjum.sowwwa.pl/aktualnosci/)