JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /var/www/biblioteka2/images/galerie/Ludzie_lotnictwa/A/Azarewicz.
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galerie/Ludzie_lotnictwa/A/Azarewicz
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /var/www/biblioteka2/images/galerie/Ludzie_lotnictwa/A/Awdziejew.
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galerie/Ludzie_lotnictwa/A/Awdziejew

AZJAN Narcyz

st. szer- AC2 (708676) Narcyz AZJAN ur. 05.09.1925; bez specjalności – (Tadeusz J. KRZYSTEK – POLSKIE SIŁY POWIETRZNE W WIELKIEJ BRYTANII)

AZAREWICZ Walenty

W dniu 27 VIII 1930 r. o godz. 14.20 w m. Podzamek koło Krasnobrodu wpadł do stawu i zatonął samolot Lublin R-VIII biorący udział w Locie Małej Ententy i Polski. W katastrofie zginął ppor. obs. Walenty AZAREWICZ z 4 plot. ur. 27 I 1901r.w Moskwie, a kpt. pil. Leopold PAMUŁA został ranny. Przypuszczalną przyczyną katastrofy była awarii silnika. Załoga podjęła decyzję o skoku ze spadochronem i opuściła samolot. Spadochron ppor. W. AZAREWICZA zaczepił o skrzydło samolotu który przygniótł go wpadając do stawu. Kpt. PAMUŁA doznał lekkich obrażeń podczas lądowania w terenie przygodnym – CAW. I.300.58.271. dok.

{gallery}Ludzie_lotnictwa/A/Azarewicz{/gallery}

Opis zdjęć

1. podporucznik obserwator AZAREWICZ Walenty – ur. 27.01.1901 r. z rodziców Józefa i Marii z HEISKIELÓW w Moskwie, gdzie ukończył w r. 1918 szkołę realną. 12.04.1923 r. został pobrany do wojska i wcielony do 1-go pułku lotniczego, skąd w sierpniu odszedł do Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie. W r. 1928 ukończył Oficerską Szkołę Lotnictwa w Dęblinie i po nominacji na podporucznika został przeniesiony do 4-go pułku lotniczego, otrzymując przydział do 41-ej eskadry. Następnie był kolejno d-cą kompanii portowej, plutonu szkolnego i plutonu reflektorów. Ukochał lotnictwo całym sercem, poświęcał mu wszystkie siły i pracując wytrwale był wzorem oficera. W r. 1930 został wybrany jako wybitny obserwator do lotu Małej Ententy i Polski. 27.08.1930 r. zginął śmiercią lotnika pod Krasnobrodem. Pochowany na Powązkowskim cmentarzu wojskowym w Warszawie. (KU CZCI POLEGŁYCH LOTNIKÓW KSIĘGA PAMIĄTKOWA – 1933)

2. AZAREWICZ Walenty, por. obs. (21.01.1901-27.08.1930) - Urodził się w Moskwie, syn Józefa i Marii z d. MEISKEL. Po ukończeniu szkoły realnej w Moskwie powrócił w 1921 r. do niepodległej Polski. W 1923 r. wcielony do 1. Pułku Lotniczego w Warszawie, w 08.1925 r. przeniesiony do Oficerskiej Szkoły Lotnictwa w Grudziądzu (1925-1927). Absolwent I promocji (ukończył ją z 1 lokata). Przydzielony w stopniu st. sierż. pchor. obs. do 4. Pułku Lotniczego w Toruniu (41 Eskadra Liniowa). Ppor. – 1928 r., por. – 1930 r. Jako wyróżniający się nawigator został wytypowany do ekipy na zawody „Lot Małej Ententy i Polski". Zginął w locie treningowym na samolocie Potez XXVII pod Krasnobrodem, woj. lubelskie (pilot - kpt. L. PAMUŁA doznał obrażeń). Pochowany na cmentarzu Warszawa-Powązki – (J. PAWLAK – ABSOLWENCI SZKOŁY ORLĄT 1925-1939; wyd. drugie)