ORCID - unikalny identyfikator autorów

ORCID – identyfikator, który każdy naukowiec powinien mieć!

ORCID (Open Researcher and Contributor ID) – kod alfanumeryczny stworzony dla unikalnego identyfikowania autorów i współautorów publikacji naukowych i akademickich. Polega na przydzieleniu naukowcowi unikalnego oznaczenia alfanumerycznego składającego się z 16 cyfr podzielonych na cztery równe części i zapisanych w formie orcid.org/oznaczenie numeryczne.

ORCID jest darmową i uniwersalną platformą współpracującą z największymi bazami indeksującymi na świecie. ORCID – The Open Researcher and Contribution ID – to również unikalny numer, służący do łatwiejszej identyfikacji badacza w globalnej przestrzeni naukowej, chroniący jego unikatową tożsamość naukową. Jego celem jest ujednolicenie informacji o naukowcach poprzez utworzenie rejestru unikalnych identyfikatorów dla poszczególnych badaczy. Z projektu założeń do tzw. ustawy 2.0 wynika, że będzie to podstawowa baza danych dla określania wskaźników parametrycznych działalności naukowej.

Jak założyć ORCID?

• Aby zarejestrować się w bazie ORCID i otrzymać swój unikalny numer należy wejść na stronę https://orcid.org/register.
  • Należy wypełnić wskazane pola: podstawowe dane: imię i nazwisko, adres e-mail, utworzyć hasło, określić dostęp do publikacji, które będą wprowadzone, czy ma być publiczny, ograniczony do wskazanych osób czy ograniczony tylko do właściciela profilu.
  • Po otrzymaniu wiadomości e-mail potwierdzającej tożsamość, można przejść do edycji profilu,w którym należy dodać instytucję, do której afiliuje się swoje prace.

Dołącz do nas na Facebooku

fb 3

Wszystkich, którzy chcą być na bieżąco z aktualnościami bibliotecznymi, serdecznie zapraszamy do odwiedzania profilu naszej Biblioteki na Facebooku.

Zachęcamy również do kontaktu z nami przez Messengera.

Biblioteka w nowym miejscu

20181012 124037 resized

Drodzy Czytelnicy!
Przeprowadzka zakończona!

Od poniedziałku 15-go października
Biblioteka Główna rusza pełną parą.

Informujemy, że Wypożyczalnie Biblioteki Głównej (działu naukowego
i fachowego) mieszczą się teraz w Wydziale Lotnictwa (budynek 1A) przy Ośrodku Szkolenia Fizycznego i Kondycyjnego Przygotowania do Lotów
(w miejscu byłej siłowni).

Przypominamy, że Czytelnia i Ośrodek Informacji Naukowej i Bibliograficznej obecnie znajduje się na 3 piętrze Wydziału Lotnictwa
(wejście od Katedry Nawigacji).
Zapraszamy!